Harran Üniversitesi
Bologna Bilgi Sistemi
   
  • Kurumsal Bilgiler
  • Akademik Birimler
  • Öğrenciler İçin Genel Bilgi
  • Diploma Eki

 
 
ZİRAAT FAKÜLTESİ
1978 yılında Dicle Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Ziraat Fakültesi 1992 yılında Harran Üniversitesi bünyesine dahil edilmiştir. O tarihten bu yana, Fakültemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde öncü görevi üstlenmiş olup, bu görevini günümüzde de halen devam ettirmektedir.  Kuruluşundan bu yana, bölgenin tarımsal sorunlarının çözümüne ve mesleki eğitime büyük katkı sağlaması yanında bir çok tarımsal konuda uzmanlar yetiştirmiştir. Dinamik ve genç bir akademik kadroya sahip olan fakültemiz, bölge ile birlikte ülkenin tarımsal sorunlarına çözüm getirme konusunda önemli katkılar sağlamaktadır.

     Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP), tarımsal yönünün başarılı şekilde tamamlanabilmesi fakültemizin öncelikli misyonu arasında yer almaktadır.  Bu amaçla öncelikli GAP alanı olmak üzere tarımsal sorunlar belirlenmekte ve uygulamaya aktarılmaları için çabalar harcanmaktadır. Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarının duyurulması amacıyla ulusal ve uluslararası toplantı, kongre ve konferanslar düzenlenmektedir. 

    Araştırma ve eğitim kalitesinin artırılması içinde yoğun çabalar harcanmaktadır. Bu amaçla uygulama altyapısı her geçen gün güçlenmektedir.

  Fakültemiz bünyesindeki 9 bölüme öğrenci almakta olup eğitim ve araştırma faaliyetlerine devam etmektedir.

     Bölümlere ait  araştırma ve uygulama laboratuarlarının yanında fakültemizde bir de merkezi laboratuar bulunmaktadır. Merkezi laboratuar, yüksek lisans ve araştırma görevlilerinin araştırmalarını yapabilmesi için her türlü alet ve ekipman ile donatılmıştır. 

     Öğrenciler, 980 dekarlık Araştırma Çiftliğin de uygulamalı eğitimlerini yerine getirmektedir. Araştırma ve öğrenci uygulamaları için araştırma alanlarında, uzaktan algılama ve CBS (GIS) laboratuarı, süt işleme ünitesi, tam otomasyonlu sera, kanatlı hayvan araştırma ünitesi, büyükbaş hayvan tesisi ve yem hazırlama ünitesi bulunmaktadır.

     Üniversitemiz Osmanbey yerleşkesinde ise modern sulama sistemi altında sulanan yaklaşık 1000 dekar karışık bahçe, 170 dekar fidan üretim ve uygulama merkezi ve 150 dekarda modern bağ tamamlanmıştır. Yeni yerleşkede aynı zamanda şaraplık bağ alanlarının geliştirilmesi, modern hayvancılık, tohum üretim merkezi ve meyve adaptasyon çalışmalarına devam edilmektedir.

     Şanlıurfa, 11000 yıllık uzun bir tarihe sahip olan Anadolu’nun en eski şehirlerinden birisidir.  Bu arkeolojik şehir, literatürde “bereketli hilal” olarak bilinen arazi üzerine kurulmuştur.  Şehir, Mezopotamya ve Anadolu unsurlarını taşıyan birleşik bir kültürün eseridir.  Günümüzde Şanlıurfa, tarihi öneminin yanında, dünyanın en büyük projeleri arasında yer alan GAP’a ev sahipliği yapmaktadır. 

     Üniversitemize adını veren Harran İlçesi, Şanlıurfa’nın 44 km güneydoğusunda yer almaktadır. Bununla birlikte, yer yüzeyinde sürekli ve en eski yerleşim birimi olma özelliğini taşımaktadır.  Emevi Devlet'ine başkentlik de yapmış olan bu şehir, asıl önemini tarihte ilk gerçek bir üniversitenin kurulması ile elde etmiştir.  Şehir, üniversitenin kuruluşundan sonra bilim ve ilgi merkezi haline gelmiş, teoloji, anatomi, tıp, matematik ve felsefe dallarında öğretim vermiştir.  Birçok ünlü filozoflar çalışma ve eserlerini burada üretmiştir.  Yaklaşık 1000 yıl sonra, aynı topraklar üzerinde TC. Harran Üniversitesi tarihte görkemli bir yere sahip olan Üniversiteyi yeniden canlandırmak için 1992 yılında kurulmuştur.  Bugün, Harran halâ bir ilgi merkezi olmaya devam etmekte olup, bilim ve edebiyatta bir kez daha o görkemli yerini almak için güçlü bir aday konumundadır.

 

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Şanlıurfa ilinde yer almakta ve şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Eyyübiye Yerleşkesi içinde faaliyet göstermektedir. Eyyübiye Yerleşkesi 982 dekar alana sahiptir. Eyyübiye yerleşkesinde fakülte ana binası, Meslek Yüksek Okulu, lojmanlar, öğrenci yurdu, araştırma-uygulama alanları, hayvan hastanesi, hayvan barınakları ve spor kompleksi bulunmaktadır.

Eğitim öğretime, fakültemizin 2009 yılı Ocak ayında taşındığı Osmanbey Yerleşkesi'ndeki yeni binada devam edilmektedir.

Şanlıurfa ili karasal ve Akdeniz ikliminin etkisi altında olup, kışları soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir.Şanlıurfa-Mardin Karayolu Üzeri 18.Km Şanlıurfa/Türkiye
 Copyright ©Proliz Yazılım